czwartek, 21 lutego 2013

Ślimak, ślimak pokaż rogi


Za zdjęcie dziękujemy Wikipedii.

Okazuje się, że mieszkamy w bardzo medialnym ostatnio zakątku Wielkopolski. Medialnym ekologicznie. Wszystko za sprawą poczwarówki jajowatej.
Tłumaczyłam Większemu K. dziś rano po drodze do przedszkola, co to znaczy, że jakieś zwierzątko zostało wpisane do Czerwonej Księgi Zwierząt. (O czym dowiedziałam się, przyznam szczerze bez bicia, dziś rankiem z Radia Merkury.) A tu za pasem rozpisany przetarg na ręczne zbieranie populacji ślimaka, którego największy okaz mierzy 3 mm. Zbieracze mają wyzbierać, z tego co pamiętam, 1% tego, co tam się na tych łąkach wylęga, czy może raczej ślimaczy… Eksperci ze środowisk naukowych przestrzegają, że takie przenosiny mogą doprowadzić do wytrzebienia gatunku. Chronionego! Skrajnie zagrożonego.
A ja się pytam: gdzie była Czerwona Księga jak projektowano i zatwierdzano przebieg tej nieszczęsnej trasy S11 ?!!! Zamknięta w sejfie na cztery spusty? Przecież jak ktoś projektuje coś, to powinien sprawdzić wszystko w tej lokalizacji. Dlaczego, jak zwykły obywatel ma zamiar wybudować cokolwiek, to musi udowodnić, że nie jest wielbłądem, ale jak przychodzi do inwestycji, które mają służyć ogółowi społeczeństwa to wielokrotnie spotykamy niedbalstwo?! Ciśnienie mi rośnie. Czy to pierwszy taki przypadek? Czy nie można było sprawdzić, czy w tej lokalizacji nie żyje jakiś inny mamut, którego trzeba chronić?!!!
… tylko spokojnie…. wdech wydech…
Otóż powiedziałam dziecku, że żyją tutaj ślimaczki, które są chronione, i że są takie zwierzęta, które są wymienione w Czerwonej Księdze, i to są zwierzęta którym grozi wyginięcie, jest ich mało na świecie i że trzeba o nie dbać i  je chronić.
Większy K. zadał na to pytanie:
- A ślimaki deszczowe?
- Ślimaki deszczowe nie. Widzisz jak ich dużo po deszczu jest. I jak spacerujesz to często je depczesz. Nie ma obawy, tych jest dużo.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo lubię czytać komentarze, za każdym razem aż drżę z emocji: a nuż coś nowego się pojawi...

(Aczkolwkiek chamstwa nie zniese ;))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...