środa, 8 lipca 2015

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kleszczach, ale baliście się zapytać

Kilka słów dla osób zainteresowanych fauną i medycyną.

Temat pogadanki: kleszcze.

Przed wyjściem na spacer dobrze jest zastosować preparaty odstraszające komary i kleszcze. Ponoć dobrze (zapobiegawczo i odstraszająco) działa również zapach perfum. Ale to dla dorosłych, dzieci nie wyperfumujemy, chociaż jeśli ktoś bardzo chce siebie lub kogoś ochronić (a nie ma specjalistycznych preparatów) może to w ten sposób zrobić. Proponuję jednak spryskać ubranie dziecka, nie ciało.

Po spacerze, niekoniecznie w lesie, dobrze jest obejrzeć dokładnie całe ciało. Z własnego doświadczenia wiem, że nie tylko okolice pachwin, lecz również miejsca za uszami na granicy włosów i gołej skóry. Tutaj już drugi raz Mały O. miał przykolegowanego kleszcza.
Dlaczego piszę "niekoniecznie w lesie"? W połowie maja znalazłam u Małego O. kleszcza za uchem, takiego nienapitego, w niedzielę rano, po śniadaniu, kiedy przez 24 h nie wychodził z domu z uwagi na gorączkę. Ale calusieńką sobotę wietrzyła się na tarasie jego pościel. Kleszcze są niewielkimi pajęczakami i niewykluczone, że mogą się przenosić z większym wiatrem, jak babie lato (moje przemyślenia).

Bardzo gorąco polecam zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do usuwania kleszczy. Nazywa się "kleszczołapki" i kupiłam go kilka lat temu w aptece, za niecałe 10 złotych. W tym roku był już w użyciu trzykrotnie. I jeśli się dobrze go zastosuje - zgodnie z instrukcją - wyjęcie kleszcza, nawet nie napitego, który jest malutki, trwa moment i jest niezwykle skuteczne.

Tutaj filmik z udziałem kleszcza wyjętego zza ucha Małego O.Jak widać kleszcz został wyjęty cały, z głową, o co zapewne najbardziej obawia się większość osób.

Po wyjęciu kleszcza, należy zdezynfekować miejsce na skórze, z którego został wyjęty. Wystarczą do tego zwykłe perfumy, woda po goleniu lub woda toaletowa, gdyż każde z nich zawiera alkohol (w składzie opisany jako: Alcohol denat.). Jeśli ktoś na wakacje zaopatrzył się w Tribiotic (maść dostępna bez recepty w aptekach), to posmarować nią dodatkowo miejsce skąd wyjęliśmy kleszcza.

Ale to nie wszystko. Miejsce po kleszczu należy obserwować, czy nie pojawiają się: zaczerwienienie, czerwone plamy lub kręgi - czy miejsce, w którym był kleszcz nie zmienia się. Gdyby takie zmiany zaczęły się pojawiać, należy natychmist zgłosić się do lekarza i poinformować o tym, że osoba miała kontakt z kleszczem. Gdyby pojawiły się również nietypowe objawy grypowe, gorączka, utrata apetytu, bóle brzucha jest to też powód do szukania pomocy w przychodni i wykonania badań laboratoryjnych w kierunku chorób przenoszonych przez kleszcze.

Leczenie polega na podaniu antybiotyków.

Życzę jak najmniejszej liczby spotkań!
 

2 komentarze:

 1. Co za okropne czasy, gdy nie ma w nas, z powodu strachu przed kleszczem, ochoty na przejście się po lesie albo poleżenie w trawie... A każdy spacer obowiązkowo z wódą! (albo denaturatem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie są i takie przypadki kliniczne kleszczofobii...
   Być może wymienione ciecze traktowane są jako profilaktyka przed ewentualnym zakażeniem ;-))
   Serdecznie dziękuję za komentarz!

   Usuń

Bardzo lubię czytać komentarze, za każdym razem aż drżę z emocji: a nuż coś nowego się pojawi...

(Aczkolwkiek chamstwa nie zniese ;))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...