wtorek, 9 września 2014

Edyta Zarębska "Antek i stara jabłonka"

Autor: Edyta Zarębska
Tytuł: "Antek i stara jabłonka"
Ilustracje: Anita Głowińska
Wydawnictwo: Publicat - Papilon
Miejsce i rok wydania: Poznań 2012
Liczba stron: 32
Wiek dziecka: od 3 lat
Seria "Pierwsze czytanki" - dla dzieci w wieku przedszkolnymTrafiliśmy na ciekawą serię książeczek dla różnych grup młodszych dzieci. Są w niej pozycje dla dzieci w wieku do 3 lat (z obwoluty wynika, że ma żółty nagłówek), takich co są w przedszkolu (z zielonym nagłówkiem - takim jak ta, o której zaraz kilka słów napiszę), oraz uczniów szkoły podstawowej, do których skierowana jest "niebieska" seria. Wszystkie charakteryzują się tym, że napisane są dużymi literami, prostymi zrozumiałymi zdaniami oraz zilustrowane barwymi, ciekawymi obrazkami.
Czuję, że poszukam dalszych tytułów, ponieważ ten został bardzo dobrze przyjęty przez obu synków. I obaj zareagowali identycznie, chociaż słuchali opowiadania w różnych dniach: po moim stwierdzeniu "Koniec" usłyszałam "Jeszcze raz".

"Antek i stara jabłonka" to wzruszające (o tak!) opowiadanie o chłopcu, który co roku przyjeżdża na wakacje na wieś do dziadków. Ma tam swoje ulubione zajęcia, miejsca i rzeczy, a jednym z nich jest jabłonka dająca najsłodsze jabłka na świecie. Ponieważ okazuje się, że jabłonka usycha i zostanie wkrótce wycięta, Antek postanawia za wszelką cenę ją uratować. I mimo, że nawet dziadek jest zdziwony tym co robi chłopiec, jego determinacja jest ogromna. Chłopcu udaje się uratować drzewo, ale jakimi sposobami to zrobił, nie zdradzę. Są to sposoby i mądre i dziecięce zarazem, ale każdemu życzę takiego zapału w ratowaniu ukochanych rzeczy.


Recenzja bierze udział w wyzwaniu Magdalenardo "Odnajdź w sobie dziecko" - szczegóły na blogu MOJE CZYTANIE.


 

7 komentarzy:

 1. Czytałam ją!!! Jest świetna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I treść i obrazki, prawda?
   Moją uwagę zwróciły szczególnie obrazki, bo są takie mocno oddające rzeczywistość. Dziadkowie i panowie od wycinania drzewa to majstersztyk.

   Usuń
  2. Z tej serii "Pierwsze czytanki" jest kilka innych książeczek i wszystkie są genialne i pouczające. Np: "Zosia i fiołkowy kapelusz" - bardziej dla dziewczynek.
   http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222256/zosia-i-fiolkowy-kapelusz

   Usuń
 2. Mnie na pewno spodobałaby się ta książka.
  Jestem ciekawa co takiego zrobił Antek by uratować swoje ukochane drzewko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korci mnie, żeby napisać ale powiem Ci tylko tyle, że między innymi zastosował metodę zielonych ;) :))

   Usuń
 3. Muszę rozejrzeć się za tą serią, choć aktualnie nie mamy funduszy na książki :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałaś w tygodniu o ankiecie MEN dotyczącej lektur szkolnych? Ostatnia informacja jest taka, że ministerstwo ma przeznaczyć 15 milionów złotych na zakup książek do szkolnych bibliotek. Nie orientuję się ile wypadnie na jedną, ale coś się będzie działo.

   Usuń

Bardzo lubię czytać komentarze, za każdym razem aż drżę z emocji: a nuż coś nowego się pojawi...

(Aczkolwkiek chamstwa nie zniese ;))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...