środa, 30 kwietnia 2014

Szwedzki kryminał rządzi

Autor: Martin Widmark
Tytuł: "Tajemnica meczu"
Ilustracje: Helena Willis
Przełożyła ze szwedzkiego: Barbara Gawryluk
Wydawnictwo: Zakamarki
Miejsce i rok wydania: Poznań 2013
Liczba stron: 90
Wiek dziecka: od 8 do 12 lat


zdjęcie pochodzi ze strony wydawnictwa
Panie bibliotekarki były tak miłe, że odłożyły nam pod ladą wszystkie dostępne w bibliotece przygody Lassego i Mai! Ale my nie jesteśmy zachłanni i wypożyczyliśmy tylko dwie (wybór Większego K.), a resztę puściliśmy w obieg. Na te książki jest ogromny popyt wśród młodych czytelników i nie będziemy go monopolizować ;)
Footbolowe fascynacje starszego znalazły ujście w opowiadaniu o tajemniczym zniknięciu pucharu - trofeum za wygrany mecz między miasteczkami Valleby i Sandby. Wszystko dzieje się praktycznie na oczach kibiców w trakcie dorocznego meczu miedzy drużynami reprezentującymi miasteczka... i nikt nie wie kiedy, jak i kto jest sprawcą tajemniczego zaginięcia. Czy niemiła pani mieszkająca w pobliżu boiska, czy sprzedawca kiełbasek, który mógłby ukryć puchar w wózku, czy może trener drużyny Valleby, Farnco Bollo?

Lasse i Maja przeprowadzają szybkie lecz skuteczne śledztwo i odkrywają tajemnicę meczu.

Autor: Martin Widmark
Tytuł: "Tajemnica szkoły"
Ilustracje: Helena Willis
Przełożyła ze szwedzkiego: Barbara Gawryluk
Wydawnictwo: Zakamarki
Miejsce i rok wydania: Poznań 2013
Liczba stron: 90
Wiek dziecka: od 8 do 12 lat

zdjęcie okładki pochodzi ze strony wydawnictwa
Druga z wypożyczonych książek opowiada o niezwykłym zdarzeniu w miasteczku Valleby, polegającym na pojawieniu się w obiegu fałszywych stukoronowych banknotów. Maja i Lasse dość szybko orientują się, że banknoty są drukowane na nowozakupionej przez ich szkołę nowoczesnej kserokopiarce. Tym razem podejrzani są pracownicy szkoły. Nie jest ich wielu, ale śledztwo polegające między innymi na pobraniu odcisków palców dotyka wszystkich: od pani Ingi uczącej matematyki, pana Risto - woźnego, poprzez higienistkę panią Mary, aż po samego dyrektora szkoły. I wszyscy mogą być potencjalnymi sprawcami, ponieważ poszlaki wskazują, że mieliby motyw do oszustwa gdyż potrzebują pieniędzy!
(A uczucia uczniów wobec higienistki są takie same jak za czasów mojego dzieciństwa ;))

Ta przygoda jest trochę bardziej pociągająca od strony kryminalnej ponieważ pokazuje sposoby działania rodem z prawdziwej pracy detektywów. Główni bohaterownie aby stwierdzić kto jest winny, zbierają odciski palców. Ale by to zrobić, muszą wykazać się sprytem. Dla porównania - rozwiązanie zagadki z poprzedniej lektury opierało się na przesłuchaniach i dedukcji małych detektywów.

Z punktu widzenia dorosłej osoby mam trochę mieszane uczucia czytając starszemu te książki, ale nie bardzo potrafię w tej chwili powiedzieć w czym tkwi problem. W każdym bądź razie zupełnie rozumiem fascynację przygodami Lassego i Mai wśród dzieci.
Narracja prowadzona jest trzecioosobowo w czasie teraźniejszym jak w scenariuszu filmowym (pytanie: czy ktoś już to przeniósł na ekran??), czcionka jest duża i czytelna, zdania prosto skonstuowane, a ilustracje są co prawda czarno-białe, ale jest ich dużo.

Recenzje biorą udział w następujących wyzwanich:

"Odnajdź w sobie dziecko" na blogu Magdalenardo Moje czytanie;


- "W 200 książek dookoła świata" na blogu Edyty "Zapiski spod poduszki"; kraj autora - Szwecja.7 komentarzy:

 1. Moje zdanie na temat serii znasz :)
  Mnie się ona bardzo podoba, ale czytając wczuwałam się w rolę dziecka, a że już jako dziecko marzyłam o byciu detektywem (w przerwach gdy marzyłam by być nauczycielem) to łatwo mi się było wczuć także w rolę małych bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że sporo u Was literatury skandynawskiej :)
  Z tego, co mi wiadomo na podstawie serii "Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai" Widmarka powstał seria telewizyjna "LasseMajas detektivbyrå" i film "LasseMajas detektivbyrå – Kameleontens hämnd," Więcej nie wiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę, pani to jest doskonale zorientowana ;) Dziękuję za info, byłam ciekawa bo przy takiej popularności serii aż się prosi o sfilmowanie :)

   Usuń
 3. E tam, jak bibliotekarki dają, to bierz wszystkie :)
  Nie znam tej serii, ale brzmi dość ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz Basiu, jak zobaczyłam ten stos, to kolana się pode mną ugięły :)))
   Seria ciekawa i starszemu bardzo się podoba.

   Usuń
 4. Moje chłopaki też lubią Lassego i Maję :) Obkupilim się w tę serię. No a o Księgach - Złotej, Srebrnej i Brązowej pisałam wcześniej.
  Buziaki!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo lubię czytać komentarze, za każdym razem aż drżę z emocji: a nuż coś nowego się pojawi...

(Aczkolwkiek chamstwa nie zniese ;))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...