piątek, 31 maja 2013

Spa dla dzika i wydma Lubiatowska

Czwartek, 30.05.2013 r.

Dzień zapowiadał się pięknie - słonecznie i gorąco od samego rana. Ale nie mogliśmy się zdecydować, w którą stronę ruszyć. Po wczorajszej wyprawie na Rozewie pierwotne plany Karolków miały zawieźć nas do latarni Stilo. Ostatecznie jednak z uwagi na święto i niepewność co do tego czy latarnia będzie otwarta dla zwiedzających, poszliśmy na spacer trasą, której jeszcze w tym roku nie obraliśmy.

Po drodze mijamy domek jak z bajki:


Bardzo mi się podoba jego prostota i kompozycja barw. Pierwszy raz widziałm go w 2008 roku i od razu wpadł mi w oko. I być może moja podświadomość szukała takiego domu, gdy przeglądałam projekty budowlane, bo teraz jak na niego patrzę to widzę, że nasz domek (odległy o ponad 300 kilometrów stąd) jest do niego całkiem podobny... No prawie ;)

Bezpośrednio na plaży dziś mogły wytrzymać tylko morsy, lub pingwiny w polarach. Polarów ze sobą nie zabraliśmy więc zwialiśmy czym prędzej stamtąd, ale za to nasza droga powrotna wydłużyła się o odcinek trasy rowerowej. A tu po drodze niepodzianka! Już we wtorek Ciocia chciała pokazać Większemu K. gdzie w lesie kąpią się dziki. Nie udało się. Ale dziś nagle na drodze zauważyłam wyraźne tropy dzika. I po chwili babcia U. wypatrzyła leśne spa:


To miejsce nazywa się babrzysko, tutaj kąpią się dziki.

Zdjęcie nie oddaje pełni widoku, ponieważ świeciło ostre słońce, a "łaźnia" wykopana była w białym piasku.
Wszystko lśniło, a bałam się podejść bliżej - w końcu to miejsce należy do dzikiego stworzenia.
Wokół czuć było wyraźny zapach zwierza. Wujek mówi, że w styczniu, kiedy dziki mają chuczkę w takim miejscu jak to, nie można wytrzymać taki unosi się zapach.

Dalej spotkaliśmy jeszcze jedno spa, bardziej polankowe i nieco wystylizowane na wschodną nutę ;):

Proszę zwrócić uwagi na te minimalistyczne kępki traw

Mały O. był pod wrażeniem opowieści, że tutaj kąpią się dziki i Jemu zachciało się zażyć kąpieli. W tym miejscu. Ale mu to szybko wybiliśmy z głowy.

Po drodze minęliśmy jeszcze taki pomnik przyrody:


I całe połacie jagodowych zagajników:Bilans dzisiejszego dnia jest taki, że Mały O. stracił swoje "kablio" - wystrzeliła mu przednia opona.

A nawiązując lekko do tematu przewodniego, we

wtorek, 28.05.2013 r.

byliśmy zobaczyć wydmę Lubiatowską. Tyle lat, ile tu przyjeżdżamy, tyle razy mieliśmy się tam wybrać. W końcu nastąpiła ta chwila:


Trochę zboczyliśmy z trasy na wydmę, żeby zobaczyć wieżę pożarową

Wokół roślinność górska - kosodrzewina sypiąca pyłkiem przy każdym mocniejszym podmuchu wiatru.
W końcu docieramy. Nie są to takie wydmy jak w Łebie. Ale też robią wrażenie. Ten obszar ma 350 ha, ruchome piaski w Łebie - 500 ha.
 Skrótem przez las dochodzimy do plaży:


Jak przyjedzie Tata Obe, to Go tu też przyprowadzimy. Drogę już znamy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo lubię czytać komentarze, za każdym razem aż drżę z emocji: a nuż coś nowego się pojawi...

(Aczkolwkiek chamstwa nie zniese ;))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...